Szokásomhoz híven egy igen gyakran felmerülő témát szeretnék most körüljárni. Sokan úgy vélik, hogy nem illik mások pénzügyeibe belenézni, és valóban, sok esetben zavaróan hat, ha egy fotós az ügyfelek zsebében turkál. Ugyanakkor a másik irányban is gyakran előfordul, hogy a vendégek kíváncsiak a fotós keresetére. Ezért szeretném már az elején tisztázni, hogy nem a pénz motivál ebben a beszélgetésben, és a cikkben nem adok választ arra a kérdésre, hogy mennyit keres egy esküvői fotós. De mégis, miért érdemes tovább olvasni? 🙂
Ma, amikor elkezdtem írni ezt a bejegyzést, egy érdekes beszélgetésbe keveredtem egy hölggyel egy közösségi csoportban, ahol az árakról esett szó. Íme, egy idézet a beszélgetésből:
„És azt sem felejtsd el, hogy amíg te egy esküvői fotózással 280 ezer forintot keresel, addig az valakinek a havi fizetése… tehát te 12 óráért kapsz annyi pénzt, amennyit más 160 óra alatt keres.”
Esküvői fotós árak
A 280 000 Ft nem az én személyes tarifám, hanem a Fearless Photographers által közzétett felmérés magyarországi átlagos esküvői fotós árát tükrözi. Az én saját tapasztalatom és árazásom egy kicsit magasabb ennél, de most ne ragadjunk le a számoknál. Inkább nézzük meg nagy vonalakban, hogyan működik ez a világ.
Az emberek általában az iskolát követően – 12, 16, vagy akár 20 év tanulás után – keresnek munkát. Az első években gyakran próbálnak több helyet, amíg rá nem találnak arra, ahol igazán jól érzik magukat, és megfelelő a légkör, a kollégák, stb. A legtöbb munkavállaló napi 8 órát dolgozik, meghatározott munkahelyen. A munkáltató biztosítja az eszközöket, a munkavégzés helyét, és a munkát, míg a dolgozó minden hónapban egy meghatározott összegű nettó bért kap, még akkor is, ha beteg vagy szabadságon van.
De nem mindenki szereti ezt a formát. Vannak, akik jobban szeretik a szabadságot, a saját főnöküket, és hajlandóak kockáztatni, hogy vállalkozóként dolgozzanak.
Hogyan nézett ki ez nálam?
Több mint 30 évvel ezelőtt én is alkalmazottként kezdtem, és pár munkahely után rátaláltam arra a helyre, ahol az egyik legnagyobb fizetésemet kerestem: egy banki rendszereket fejlesztő informatikai cégnél. Akkoriban 15 000 Ft/óra díjat számoltak fel a bankoknak, amikor én személyesen mentem ki, hogy megoldjak egy problémát. Ezen elgondolkodtam: miért nem én kapom ezt a pénzt? Miért kevesebb az én órabérem?
Ahogy teltek az évek, egyre inkább vonzott az internet világa, és rájöttem, hogy az alkalmazotti lét nem nekem való. Ekkor döntöttem el, hogy saját lábra állok. Ez azonban még nem a fotózás volt. A fotózás akkoriban csak egy hobbi volt számomra. A vállalkozói életbe való belépésem után azonban egyre inkább észrevettem, hogy a vállalkozói lét sokkal több költséggel jár, mint azt először gondoltam.
A vállalkozás költségei
Bár sokan úgy látják, hogy egy fotós esküvőn 280 000 Ft-ot keres, fontos megérteni, hogy ez csupán a bevétel, nem a profit. Egy fotósnak rengeteg költsége van, kezdve az adókkal, könyveléssel, irodával, felszerelésekkel és egyéb költségekkel.
Például, ha a fotós Kft.-t alapít, akkor nemcsak adókat kell fizetnie, hanem a könyvelőt is, akinek évente akár 50 000 Ft-ot is ki kell fizetnie. Ha a fotós főállás mellett vállalkozik, akkor választhatja az átalányadózást, de az adóterhek így is jelentősek lehetnek. Ha nem lenne főállása, akkor az adók akár hét számjegyű összegre is rúghatnak évente.
Eszközök és költségek
Egy professzionális fotósnak a legjobb felszerelésre van szüksége, ami sok pénzbe kerül. Például egy erős grafikai számítógép (Mac Pro vagy hasonló) akár 1 millió forintba is kerülhet, és évente további 200 000 Ft-ot kell számolni az amortizációval. Az olyan szoftverek, mint az Adobe Photoshop és Lightroom havidíjai is jelentős költséget jelentenek, csakúgy, mint a retusáló programok és az albumkészítő szoftverek.
De nem csak a számítógép és a szoftverek kerülnek pénzbe. Egy jó fényképezőgép, mint a Canon R6 II, körülbelül 1,2 millió forintba kerül, és mivel egy fotósnak gyakran két fényképezőgépre is szüksége van biztonsági okokból, ez az összeg akár 2,4 millió forintra is nőhet. Az objektívek és egyéb kiegészítők még további költségeket jelentenek.
A fotós valódi jövedelme
Most, hogy átláttuk a költségeket, nézzük meg, hogyan alakulhat egy fotós jövedelme. Ha az esküvői fotós a 280 000 Ft-os árat kéri el, akkor három év alatt, hogy a befektetett összeg megtérüljön, valódi jövedelme 119 000 Ft lesz esküvőnként. Ha figyelembe vesszük, hogy egy esküvő 12-14 órás munkát jelent, és az utómunkákra is szükség van, akkor egy esküvőn több mint 60 órát dolgozhat. Ez összesen 1983 Ft/óra jövedelmet jelent.
Ez persze nem tűnik rossznak, de fontos megérteni, hogy a fotós nemcsak a fotózással foglalkozik. A marketing, az ügyfélszerzés, a promóciók, a weboldalak karbantartása mind extra költségeket jelentenek, amelyeket a fotósnak ki kell fizetnie. Ráadásul nem minden esküvő garantált, és nem minden hónapban lesz 2-3 esküvője.
Miért éri meg mégis?
Bár a fotós jövedelme nem feltétlenül olyan magas, mint azt sokan gondolják, mégis megéri a szakmában maradni. Mivel egy fotós saját magának osztja be az idejét, lehetősége van más típusú fotózásokkal, például céges rendezvényekkel, családi fotózásokkal, ingatlanfotózással kiegészíteni a bevételeit. Így a szezonális munka mellett egész évben biztosíthatja a jövedelmét, és akár a főállású munkáját is otthagyhatja, ha úgy dönt, hogy teljesen a fotózásra összpontosít.