Összeházasodni azzal, akit szeretünk, az egyik legfontosabb és legszebb dolog az életben. Ha ezt a komoly döntést meghozzuk, mondhatnánk, hogy nincs is más dolgunk, mint megszervezni az esküvőt. Jó eséllyel ez kihívásokkal teli küldetés lesz, de sokat segít benne ez a bejegyzés, hogy könnyebb legyen a tervezés.
Csak megszervezni kell
Mindnyájan tisztában vagyunk azzal, hogy a „nincs is más, mint” szófordulat ez esetben annyi teendőt, gondolkodást, zsonglőrködést jelent, hogy sok pár nem vagy csak nagyon nehezen birkózik meg ezzel az embert – és gyakran párkapcsolatot – próbáló a feladattal.
Az alábbi tippek, ötletek figyelembe vételével, és ezek alapján a tennivalók rendszerezésével, valamint a szervezendő feladatok összeszedésével egy nyugodt, átlátható készülődésben lehet része bármily házasulandó párnak.
Egy évvel a kitűzött Nagy Nap előtt
Ekkorra célszerű időzíteni az eljegyzés bejelentését. Ha a család már értesült az örömteli eseményről, érdemes vizualizálni a Esküvő Napját és lejegyzetelni a lelki szemeink előtt megjelenő képeket. Formális vagy különleges lesz a szertartás? Mekkora létszám előtt szeretnénk kimondani az igent?
Ha megvan a létszám, jó ötlet néhány lehetséges időpontot listázni és egyeztetni a legfontosabb vendégekkel, hogy mindenki, akit szeretnénk, jelent tudjon lenni az esküvőn.
Ekkor már érdemes tisztában lenni azzal is, hogy mekkora a büdzsé, azaz milyen pénzügyi keretből tudunk gazdálkodni. Ennek alapján kezdjünk el keresni esküvőszervezői szolgáltatót és a szimpatikus céggel kössünk szerződést.
Ugyancsak a korai szakaszban látogassunk el a lehetséges helyszínekre, járjuk be azokat, és válasszuk ki azt, amelyik számunkra a legkedvesebb.
A pontos dátum kitűzése után foglaljuk le a helyszíneket – a templomot, valamint a ceremónia helyszínét, ha az nem esik egybe a vacsora helyszínével, a vacsora helyét -, és válasszuk ki a többi szolgáltatókat: szervezzük le az anyakönyvvezetőt, a szertartásvezetőt, a papot, valamint szerződjünk a catering céggel és gyűjtsünk inspirációs képeket a dekorációhoz.
Ugyancsak ebben a korai szakaszban szükséges a vendéglistát is összeállítani, a címeket frissíteni és a visszaigazolásokat begyűjteni.
9-11 hónappal a Nagy Nap előtt
Eljött az idő, hogy megtervezzük a dekorációt: remek ötlet dekorációs boardokat készíteni. Kérjünk árajánlatot több dekorációs szolgáltatást kínáló cégtől, és válasszuk ki a számunkra legszimpatikusabbat.
Keressük fel a ruhaszalonokat és böngésszük át a kínálatot. Ekkorra már tudnunk kell, hány koszorúslányt szeretnénk, így az ő ruhájukat is, egyidejűleg a mennyasszony és vőlegény ruhájával ki tudjuk választani vagy meg tudjuk tervezni. Miután letettük voksunkat az álomruhánk mellett, foglaljuk le a szalont, ha saját ruhát szeretnénk, találkozzunk a lehetséges tervezővel, tervezőkkel, hogy a modelleket, egyedi igényeket átbeszéljük.
A fotóstól, videóstól, cinematográfustól is kérjünk ajánlatokat. Ezt megelőzően jó ötlet a munkáikat átnézni, ismerősöktől ajánlásokat kérni.
Döntsük el, hogy élő zenét vagy DJ-t szeretnénk a lagziban, netalántán szívesen vegyítenénk a kettőt – kérjünk be tőlük is árajánlatokat. Hallgassunk zenét, hogy el tudjuk dönteni, milyen zeneszámot szeretnénk a ceremóniára és a fogadásra.
Az ajánlatok beérkezését követően foglaljuk le a fotóst, szervezzük le vele a jegyesfotózást, ha erre igény tartunk.
Ugyancsak ekkorra időzítsük a vőfély vagy ceremóniamester megbízását, valamint az esküvői torta kapcsán ilyenkor érdemes szétküldeni kedvenc tortakészítőkhöz az árajánlatkéréseket. Amint megkaptuk az ajánlatokat, kezdjük el tervezni a szakember segítségével a tortánkat.
Foglaljuk le a sminkest, a fodrászt és válasszuk ki a grafikust, akivel megterveztetjük az esküvői meghívót.
6-8 hónap a Nagy Napig
Béreljük ki a felszerelést, pl. asztalokat, székeket, sátrat, stb., valamint beszéljünk meg egy időpontot a dekorációt készítő céggel a díszítés véglegesítéséhez.
Érdemes egy találkozóra elhívni a Esküvői Nap csapatát, azaz az esküvőszervezőt, a dekorációs szakembert, a fotóst, a videóst, ceremóniamestert, stb., hogy át lehessen beszélni a részleteket.
Már ekkor lehet gondoskodni a személyszállítás megszervezéséről, és megkezdődhet a meghívók, köszönőlevelek, valamint a menü tervezése.
Itt az idő, hogy ki legyenek bérelve / meg legyenek vásárolva a ruhák (menyasszony, vőlegény, koszorúslányok, esetleg tanuk, stb.), valamint a jegygyűrűk. Továbbá lényeges, hogy inspirációs képek hadát szedjük össze az ékszerekről, egyéb kiegészítőkről, sminkről, frizuráról, illetve a menyecskeruháról.
Döntsük el, hogy az örömszülőknek szeretnénk-e ajándékot adni a Esküvő Napján. Gondoljuk végig, hogy szállást tervezünk-e biztosítani a vendégeknek, amennyiben igen, gondoskodjunk a szállás lefoglalásáról.
Ha szeretnék táncot bemutatni, ebben a szakaszban már keressünk fel egy tánctanárt.
4-5 hónap az esküvőig
Címezzük meg a meghívókat, amennyiben szükséges, aktualizáljuk a bérelendő bútorok számát és egyeztessük a végleges menüt.
Ne feledkezzünk meg a speciális menükről sem! Vásároljuk meg a cipőket, a menyecskeruhát, ehhez válasszunk kényelmes cipőt, valamint szerezzük be a vőlegény éjfél utáni öltözékét.
Kezdődjön el a tánctanulás! Ha DJ szolgáltatja a zenét, írjunk számlistát, amennyiben élő zenét választottunk, egyeztessünk a zenészekkel a repertoár végett.
És ekkorra időzítsük a készülődés egyik legkedvesebb részét: menjünk el tortát kóstolni!
2-3 hónap a Nagy Napig
Küldjük el a meghívókat, egyeztessük a menüt a catering céggel és az időpontot az anyakönyvvezetővel.
Ha szeretnénk beszédet mondani, írjuk meg a beszédeket, esetleg fogadalmakat.
Készüljön el az ütemterv (ha igény van rá, főpróba is legyen), és szerezzük be a kiegészítőket, hajdíszeket, valamint tűzzük ki az utolsó ruhapróba időpontját. És ne feledjük a babonát se: valami új, valami régi, valami kölcsönkért, valami kék!
Ha sok gyermek lesz jelen az esküvőn, érdemes animátort vagy babysittert is fogadni, aki gondoskodik a kicsik szórakoztatásáról. Tervezzük meg a legény/leánybúcsút, amelyeket érdemes minimum 2-3 héttel ez esküvő előtt tartani!
1 hónap a Nagy Napig
Ha jól végeztük a munkánkat, ekkor már csak véglegesíteni kell a forgatókönyvet és a programot, amelyeket célszerű ki is nyomtatni. Legyenek előkészítve az esetleges korábbi válást igazoló dokumentumok, valamint a névváltoztatáshoz és anyakönyvvezetőhöz szükséges dokumentumok.
Ekkor véglegesítsük a catering céggel a végleges létszámot, a speciális menük számát, valamint tervezzük meg az ülésrendet.
Kérjünk időpontot ruha- és sminkpróbára, illetve a fodrászhoz fátylas próbára, valamit látogassunk el a kozmetikushoz arckezelés végett.
Jegyeztessük elő magunkat a manikűröshöz az esküvőt megelőző napra, hogy körmeink csodásan egészítsék ki a ruhát, a sminket, valamint frizurát.
Válasszuk ki a bevonulós zenét, az első tánc zenéjét, a videó alatt szóló zenéket. Továbbá hívjuk fel azokat a meghívottakat, akik nem igazolták vissza a jelenlétüket.
Állítsunk össze az esküvői fotózás listáját a csoportképhez!
2 hét a Nagy Napig
Ekkor kapjon helyet a végső ruhapróba a kiegészítőkkel együtt, és igyekezzünk betörni az esküvői cipőt. Vásároljunk be és pakoljunk be a nászútra!
Készüljenek el az ültetőkártyák, és írjuk meg a köszöntőt a fogadásra. Célszerű még utoljára véglegesíteni a cateringgel a végső létszámot, és leegyeztetni a vendégek szállítását.
1 hét az esküvőig
Menjünk el a ruhákért, intézzük el az utolsó simításokat a nászútra, pakoljunk össze egy esküvői elsősegély csomagot (harisnya, ragtapasz, rágó, fájdalomcsillapító, stb.).
A szolgáltatók tiszteletdíját tegyük borítékba és írjuk rá a neveket!
1-3 nap az esküvőig
A személyszállítást egyeztessük a ceremóniára és fogadásra, olvassuk át fogadalmainkat, próbáljunk el mindent, ekkor történjen meg a vacsora főpróba, ha szükséges, valamint szerezzük be az örömszülők köszönőajándékait.
Menjünk el a manikűr/pedikűr időpontra, vőlegények ekkorra időzítsék a fodrászt. A szolgáltatók kifizetésével kapcsolatosan érdemes megbízni valakit, aki eljuttatja nekik a borítékot.
Korai lefekvés javasolt az utolsó napokon, hogy pihent legyen a két legfontosabb szereplő!
A Nagy Nap
Dőljünk hátra és élvezzük életünk legfontosabb napját! Nyugodt, örömteli esküvőt kívánunk!
Esküvő utáni teendők
Bérelt ruhák esetén vigyük vissza a ruhákat a szalonba, saját ruháknál juttassuk el a tisztítóba.
Javasolt értékelni a szolgáltatókat, hiszen mindenkinek jól jön a visszajelzés, nászút után pedig felhívni a közeli hozzátartozókat, barátokat, hogy még egyszer megköszönjük nekik, hogy velünk ünnepeltek.
Esküvői fotóst keresel? Vedd fel velem a kapcsolatot!
[contact-form-7 id=”6″ title=”Contact form 1″]